پروفایل رفتاری

behavior-profile

مدتی است که دوستانی از طریق وبلاگ و سایت تماس میگیرند و در خصوص امکان استفاده از سیستم دیسک DISC برای مقاصد شخصی سوال میکنند. این توفیق را داشته ام که به برخی از این دوستان اطلاعاتی بدهم، برخی آزمون داده اند و نتایج را برایشان فرستاده ام، ام ادر مقابل عمده این دوستان شرمنده بوده ام که نتوانسته ام پاسخگوی لطف و توجهشان باشم.

علت قضیه این است که این گزارشها زمانی سودمند هستند که همراه آن بازخورد و تفسیر مناسب هم به فرد داده شود. اگر این بازخورد داده نشود، مفاد گزارشها ممکن است اثرات جانبی داشته باشد. ممکن است فرد درک نکند که این گزارشها چه به او میگوید و بر اساس برداشت خود، اقداماتی کند یا دچار باورهایی شود که چندان خوب نباشد. این ضعف من است که نمیتوانم روی این موضوع انرژی مناسب بگذارم. در سازمانها این امکان هست که افراد با مفاد گزارشها آشنا شوند، اما به صورت شخصی باید برای تک تک افراد توضیح داده شود که نیازمند زمان قابل توجه است.

راستش یکی دیگر از مشکلات هم مالی است. تولید این گزارشها هزینه بر است، نه میتوانیم برای این دوستان گزارشها را رایگان تهیه کنیم، نه علاقمندم از دوستان هزینه ای را که یک سازمان پرداخت میکند، دریافت کنم. تا کنون در حد بضاعت این کار را به رایگان برای گروهی انجام داده ایم.

دوستی پیشنهادی کرد که فکر کردم تناسب و عدم تناسب آن را به قضاوت و علاقه شما واگذار کنم.پیشنهاد دوستمان این بود که به صورت ادواری کارگاههای برگزار کنیم، به ظرفیت حدود ۱۵ نفر. برای همه گزارش تهیه کنیم و در یک کارگاه حدوداً سه ساعته، کلیات مدل و نحوه استفاده از خروجیها را توضیح دهیم. به این ترتیب هم بازخورد داده ایم و هم بخشی از هزینه ها سرشکن خواهد شد. اما به نظرم هنوز هزینه زیاد است…

در پی یافتن جائی هستیم که هزینه و امکاناتش قابل قبول باشد. به موازات اگر شما هم مایل بودید در این کار شرکت کنید، همینجا در بخش نظرات، آمادگی خود را اعلام کنید. لازم نیست ایمیلتان یا اطلاعات تماستان را در بخش نظر قرار دهید، همان ایمیلی که برای درج نظر قرار میدهید و فقط از سوی من دیده خواهد شد، کافیست. بر اساس نظرات شما، اگر علاقمند به این کار بودید، ما هم تلاش میکنیم که کارهای لازم را انجام دهیم تا بتوانیم به یک کار اجرائی برسیم.

همینجا لازم به ذکر است که به نظر من کماکان مطالعه در زمینه شناخت خودتان و برنامه ریزی برای توسعه فردی تان، از همه چیز بهتر و موثر تر است. تلاش کنید که از این راه به شناختی که میخواهید برسید. یکی از موانعی که باعث شد این کار را تاکنون نکنیم، نگاهی است که ممکن است این کار از چشم مخاطب نوعی بازاریابی تلقی شود، به خصوص که نمیتوانیم آن را رایگان انجام دهیم. امیدوارم چنین برداشتی نکنید.

آنچه در این کارگاه به آن پرداخته میشود، حدوداً به قرار زیر است:

 • بحث در مورد مدلهای رفتاری
 • معرفی مدل DISC و مبانی آن
 • ارائه شاخصه های رفتاری هر یک از شرکت کنندگان به خودشان (بر اساس شناسه و نه اطلاعات هویتی)
 • توضیح در مورد هر یک از تیپهای رفتاری در مدل DISC بر اساس قرائت شرکت توماس
 • تهدیدهای هر یک از تیپهای رفتاری
 • استفاده از شاخصه های رفتاری در برنامه توسعه فردی
 • پرسش و پاسخ هم در تمام مدت جریان خواهد داشت.

برآوردی که تا کنون از هزینه ها کرده ایم، بالاست و فعلاً دلم میخواهد آن عدد را اعلام کنم. بگذارید هم ما کمی تلاش کنیم هم ببینیم دوستانی که اظهار علاقه کرده بودند چقدر به این موضوع علاقمند هستند.

اگر ایده ای داشتید، حتما بفرمائید. مطمئن باشید استفاده میکنیم.

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


۲۷ دیدگاه

 1. آذراسلامی مقدم گفت:

  با سلام واحترام
  ضمن تشکر از مطالب کاربردی ومفیدتان ، آیا امکان برگزاری کارگاه مذکور در شهرستانها (بجنورد )نیز وجود دارد ؟ چنانچه جواب مثبت است هزینه دوره برای ادارات دولتی (دانشگاه ) چه میزان است؟
  با تشکر

 2. @آذراسلامی مقدم
  سلام
  ما تاکنون چند تجربه برگزاری کارگاه در شهرهای دیگر هم داشته ایم. این کارگاهها برای مشتریانی برگزار شده که از سیستمهای ما استفاده کرده اند یا در شهرهایی که چند درخواست وجود داشته است.
  هزینه همان است، فقط یک هزینه بابت رفت و آمد اضافه میشود.

  اگر به صورت سازمانی مایل به استفاده از این خدمات هستید، اطلاعات مورد نظر را همراه یک ایمیل خدمتتان ارسال کردم.
  اگر پرسش شما برای کارگاههای فردی است که در این پست به آنها اشاره شده، باز هم موضوع به همین شکل است که عرض کردم، امیدوارم تعداد علاقمندان به حدی باشد که هزینه نهائی برای هر نفر معقول باشد و بتوانیم در خدمتتان باشیم.
  از لطف شما متشکرم.
  سربلند باشید

 3. سلام
  من با اینکه ساکن تهران نیستم و از نزدیک هم شما را نمی شناسم ولی با شناختی که از طریق نوشته ها از شما پیدا کرده ام، در صورت برگزاری (البته اگر همانطور که فرمودید در یک روز و یک جلسه سه ساعته باشد)، حتما در آن شرکت خواهم کرد.

 4. @محمد جواد محبی
  سلام
  آقای محبی عزیز
  اظهار لطف شما اسباب دلگرمی است. امیدوارم به این واسطه افتخار ملاقات شما را بیابم.
  سربلند باشید

 5. نیما نبوی گفت:

  سلام ، پیروی برگزاری دوره فوق من این امکان را دارم که فضای آموزش را فراهم کنم تا در کاهش هزینه‌ها نقشی داشته باشد.
  در صورت تمایل اعلام بفرمایید.

  با تشکر

 6. @نیما نبوی
  سلام
  چقدرخوب. چقدر لطف کردید. ایمیلی خدمتتان میفرستم که در این مورد گفتگو کنیم و نتیجه بگیریم.
  باز هم ممنون
  سربلند باشید

 7. سلام مجدد
  با لطف جناب آقای نبوی، محل برگزاری بدون هزینه تامین شد. محل در حوالی تقاطع خیابانهای ولیعصر و نیایش خواهد بود و کارگاه در محدوده ساعت ۹ تا ۱۲ صبح برگزار میشود.
  این اطلاعات شاید بتواند به برنامه ریزی شما کمک کند.
  سربلند باشید

 8. الهام گفت:

  سلام.
  کارگاهی که یک سال و نیم پیش برگزار کردید به نظر من خیلی تجربه مفید و موفقی بود. نمی دونم خودتون هم همین نظرو داشتید یا نه.

 9. @الهام
  سلام
  آن کارگاه و چند تجربه دیگری که داشتیم خیلی مفید بود.
  هدف آن کارگاهها بیشتر معرفی محصول به مدیران علاقمند به این مباحث بود، که دستاورد ما از آنها برای خودمان خیلی ارزشمند بود. با همراهان تازه ای آشنا شدیم که توفیق ارائه خدمت به برخی از آنها را هم یافتیم. از جمله شرکت شما که به نظرم یکی از شرکتهایی است که در کشورهای دیگر میتواند نمونه خوبی برای بررسیهای میدانی در مورد مشکلات مدیران جوان و سخت کوش باشد.
  این کارگاه بیشتر تاکید بر استفاده های فردی خواهد داشت. اینکه من چرا با محدودیتهایی مواجه هستم، چرا حرفم درک نمیشود، آیا این مشکلات ژنی است؟ و ….برای جوانها، برای مدیرها، برای دانشجوهایی که فکر میکنند رشته شان را دوست ندارند، برای آنها که میخواهند همه گزینه ها را باز نگه دارند، برای آنها که میخواهند همیشه بهترین تصمیم را بگیرند و ….
  در این حوزه هم چند تجربه داشته ام و امیدوارم این هم یک تجربه خوب دیگر باشد.
  سربلند باشید

 10. حقی گفت:

  باسلام
  من دوست دارم در کلاس باشم
  هزینه دوره چقدر هست؟
  من شاید بتونم یه اسپانسر خوب پیدا کنم براش
  ممنونم

 11. وکیلی گفت:

  سلام
  چقدر خوووووووب…….. کاش امکان داشت زودتر تاریخ را هم بفرمایید تا بشود برنامه ریزی بهتری کرد
  سپاس فراوان

 12. @حقی

  سلام. لطف و دلگرمی شما بهترین اسپانسر است.
  من در تلاشم که هزینه را کم و قابل تحمل کنم. اجازه بدهید ببینیم چه میتوان کرد و بعد از مساعدت شما به جا استفاده کنیم.
  راستش نمیدانم برای اسپانسر چه جذابیتی میتواند داشته باشد؟
  به هر صورت از لطف شما ممنونم
  سربلند باشید

 13. @وکیلی
  سلام
  به حدود ۱۵ نفر که برسیم زمان را مشخص کنیم که همه بتوانند بیایند
  من به یک صبح چهارشنبه قبل از ماه رمضان فکر میکنم.
  نظری دارید؟
  سربلند باشید

 14. ابراهیم گفت:

  سلام. آقا من هم تو نوبت!

 15. فتوحی گفت:

  سلام
  با تشکر از زحمات و لطف شما من بسیار علاقه دارم در این کارگاه شرکت کنم. در صورت تمایل میتوان برای کارگاه بعدی از فضای دانشگاه شریف به صورت رایگان استفاده نمود.
  با سپاس

 16. @فتوحی
  سلام
  از لطف شما ممنون. به عنوان پدر یک دانشجو پیشنهاد میکنم که اگر موافق باشید این کارگاه را برگزار کنیم، و یک کارگاه دیگر با استفاده از لطف شما برای دانشجویان در دانشگاه شریف برگزار کنیم.
  اگر اجازه بدهید در این مورد از طریق ایمیل همفکری کنیم و به بهترین راه حل برسیم.
  باز هم ممنون
  سربلند باشید

 17. @ابراهیم
  سلام
  خوش آمدید. در خدمتیم.
  سربلند باشید

 18. علی صادقی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید

  بنده هم مایل به شرکت هستم

 19. اباذرنفیسی گفت:

  سلام. بسیار کار بجا و شایسته ای است. متاسفانه من که توی این دوساله، چندبار از شما دعوت کردم برای اصفهان، ولی افتخار ندادین.
  امیدوارم با این شکل جدید – که ایده خوبی هم هست – بشه این طلسم را شکست.

 20. @اباذرنفیسی
  سلام
  از لطف شما که مدام است، متشکرم و از کوتاهی پیش آمده جداً شرمنده.
  آدمهای صعیفی مثل من، همیشه در مقابل لطف افرادی مثل شما باید خجالت بکشند.
  نمیدانم چه شده که در یکی دو نوبتی هم که در اصفهان افتخار برگزاری کارگاه داشته ام، توفیق ملاقات با شما دست نداده است. امیدوارم به زودی جبران کنم.
  سربلند باشید

 21. مشتاق گفت:

  سلام ، پیشنهاد خوبیست ، به نظرم خوبه که یک کمیته برای هماهنگی این نشست های خود جوش داشته باشیم ،
  اینطوری از امکانات بهتر وبیشتر بهره میگیریم و ساماندهی برای وسعت این امر خواهیم داشت .عالیه .

 22. @مشتاق
  سلام
  از لطف شما متشکرم.
  پیشنهاد کمیته هماهنگی خیلی خوب است. به نظرم اولین دوره را برگزار کنیم و بر اساس تجربه ای که حاصل میشود، دوستانی که علاقمند باشند با کمال میل از لطفشان استقبال میکنیم.
  هدف من از ابتدا این بود که پاسخگوی اظهار لطف دوستانی که ابراز تمایل کرده بودند باشم.
  سربلند باشید

 23. دوستان سلام
  ایمیلهایی برای دوستانی که اظهار تمایل به شرکت در کارگاه نموده بودند ارسال کردم و پاسخهایی دریافت کردم که باید اعتراف کنم الان کمی گیج شده ام.
  به طور طبیعی عده ای نسبت به تاریخ مشکل دارند. من میتوانم یکی از روزهای زیر را پیشنهاد کنم که البته باید با دوست عزیز آقای نبوی هم برای امکان استفاده از محلی که ایشان لطف کرده اند، هماهنگ کنم.
  پیشنهاد من سه شنبه ۲۷ خرداد ساعت ۸۳۰ تا ۱۱۳۰ بود که خواهش کرده بودم دوستان تا پایان وقت اداری شنبه ۲۴ خرداد اعلام آمادگی کنند.
  دوست عزیز روزهای اول تیرماه را پیشنهاد کردند که برای من هم میسر است. پس یک گزینه هم میشودصبح چهارشنبه ۴ تیرماه، همان محدود ۸۳۰ تا ۱۱۳۰٫
  بسیار ممنون میشوم که در صورت تمایل، مراتب را به ایمیل lstmngr.uve@gmail.com اعلام فرمائید.
  اگر موافق باشید تاریخ را به همین دو گزینه محدود کنیم که به جمعبندی برسیم و بتوانیم امکان استفاده از محل را هم زودتر با دوست عزیز آقای نبوی چک کنیم.
  اگر تا روز ۲۴ خردادماه عده دوستان علاقمند به ۱۵ نفر نرسید، انشاالله صبر میکنیم برای یک تاریخ دیگر.
  از همه ممنونم
  سربلند باشید

 24. آذراسلامی مقدم گفت:

  با سلام واحترام
  هردو تاریخ مناسب است هرچند سه شنبه ۲۷ خرداد برای من مناسبتر است .
  با تشکر

 25. علی گفت:

  سلام
  آقا آخرین نفر کیه؟
  منم هستم !

 26. علي آقا گفت:

  سلام. اگر دیر نیست مرا هم اضافه نمایید.