سن و خاطره

seyedkhandan

قبلاً نوشتم که برای تشخیص سن افراد، یک روش این است که اطلاعات آنها را در مورد عکسها و اخباری مربوط به دوره های قبلی جویا شویم. عکس بالا را در شبکه های اجتماعی دیدم، لازم نبود زیاد فکر کنم تا آن روزها که در سیدخندان پلی نبود را به یاد آورم. گاهی از یادآوری این چنین مواردی آدم خوشحال میشود و گاهی به فکر فرو میرود که چقدر عمر زود میگذرد و چقدر زود، امروزها، دیروز میشوند.

بعد فکر کردم که لابد روزی میرسد که تصویر بزرگراه صدری که طبقه دوم نداشته هم نایاب و کمیاب و دیدنی میشود.

یا تصاویری از زمینهایی که امروز در آنها بناهای متفاوت و رفیع ساخته شده اند.

و بعد فکر کردم که آدمها هم درست مثل همین ساختمانها و خیابانها عوض میشوند. دوستانی که دیگر نیستند، پوستهایی که چروک شده اند، فرزندانی که مردان و زنانی برومن شده اند… اینها همه نشانه های گذشت زمان هستند.

یادم هست روزی که وارد بازار کار شدم، دوستان متولد دهه ۱۳۳۰ میگفتند که دیگر پیر شدیم، دهه چهلی ها آمدند… حالا دارم با دوستان دهه ۱۳۷۰ مصاحبه میکنم و چقدر لذت میبرم که این جوانها این قدر خوب هستند.

اما این روشهای تشخیص یا ارزیابی سن، کاربردهای سازمانی هم میتواند داشته باشد.

یکی از معیارهای انتخاب افراد میتواند هشیاری اجتماعی آنها باشد. حتماً شنیده یا تجربه کرده اید که در مصاحبه های استخدامی، گاهی از آخرین خبرهای روز هم پرسیده میشود. هدف از این سوالها این است که بدانیم فرد چقدر به اصطلاح “حواسش” جمع است؟ به چه چیزهایی در محیط توجه دارد؟ چه روندهایی را تعقیب میکند و از اینجا میتوان گفتگوهایی را شکل داد.

در تجربه ای خارجی خواندم که در یک پرسشنامه، تعدادی رویداد و عکس به مخاطب نشان داده میشود و از او پرسیده میشود که این اخبار مربوط به چه زمانی هستند و از آنها چه میداند. وقتی فردی از یک رویداد مربوط به ۱۲۰ سال قبل اطلاعاتی داشته باشد، احتمالاً تجربه های آن دوران را هم مطالعه کرده و اطلاعاتی وسیع تر از سن و سال خودش دارد. البته تحلیل این اطلاعات به این سادگی نیست.

به هر حال واقعیت این است که من این تصویر ار به یاد دارم، شما چطور؟

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


یک دیدگاه

  1. علی آقا گفت:

    اصلا بهش نمیخوره تهران باشه