قضاوت نکنیم و برچسب نزنیم

در چند روز اخیر اگر به حوزه ورزش و به خصوص ورزش بانوان توجه داشته باشید، احتمالاً اخبار خوبی که خانم کیمیا علیزاده رقم زده را شنیده اید. با جنگندگی و ایستادگی، موفق شده که مسیر رشد خود را کامل کند و به مدال نقره جهانی برای بانوان ایرانی دست یابد. دستاوردی که متخصصین معتقد هستند، دستاوردی بزرگ است.این اتفاق خوب، در کنار مطلبی که چند وقت پیش در شبکه های اجتماعی در مورد “تجربه یک مصاحبه با دهه هفتادی ها” خوانده بودم، انگیزه نوشتن این یادداشت شد. کیمیا خانم هم یک دهه هفتادی است. بدون تردید برای رسیدن به این رده از قهرمانی بسیار تلاش کرده است. خواندم که در مسابقه نهائی، به شدت مصدوم بوده است، عکسهایی که از مصدومیتش دیدم، وحشتناک بود و جز همتی بزرگ نمیتوانست آنها را تحمل کند.

این جوان دهه هفتادی، یک افتخار ملی است. نوشته ای که برای مربی اش نوشته بود، بسیار آموزنده بود. از او عذرخواسته بود که چرا نتوانسته مدال طلا بگیرد و از تمام مربیانی که برایش زحمت کشیده بودند، شیوا و اثرگذار، تشکر کرده بود.

این همه را که احتمالاً خودتان هم خوانده اید، تکرار کردم تا بگویم، همانطور که ذیل آن نوشته در شبکه های اجتماعی نوشتم، نباید برچسب بزنیم. اینگونه برچسب زنی‌ها انگیزه را از این جوانها میگیرد. درکشان کنیم. آنها سر در گم هستند، در این نسل هم مثل همه نسلها، افراد تنبل، سردرگم، بی انگیزه و بی هدف هستند، حتماً اما همه اینگونه نیستند و نباید همه را به یک چوب برانیم.

خوب به یاد دارم که زمانی که ما هم وارد بازار کار شدیم (دهه چهلی ها) دهه قبلی ها در مورد ما همین ها را میگفتند و میزان آزردگی از این گفته ها را هنوز به یاد دارم. در مقابل میتوانیم به آنها آگاهی بدهیم، راه را نشان‌شان بدهیم، نه اینکه نصیحت کنیم، بلکه راهها را نشان دهیم، کمک کنیم که راه را پیدا کنند، راهی که برای هر یک از آنها خاص خودشان است.

البته این رسم، خاص ما نیست، در غرب هم برای آنها که پس از سال ۲۰۰۰ زاده شده اند، خصایص خاصی تعریف شده و برخوردهای خاص دارند. اما تفاوت میتواند این باشد که با این برچسبها پرونده این نسل را ببندیم، یا تفاوت آنها را با دیگران و خودمان درک کنیم و به فکر راهکارهایی برای بهره گیری از این نیروهای بازار کار باشیم. عوامل انگیزشی آنها متفاوت هستند، نگاه آنها متفاوت است، چون خودشان تفاوت دارند. بنابراین ما هم باید با آنها متفاوت باشیم و نخواهیم که آنها به هر چه ما میخواهیم واکنش نشان دهند.

من از کیمیا علیزاده آموختم و برای این جوان افتخار آفرین، آرزوی روزهایی بهتر و موفق‌تر دارم.

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.