زیر و بم در مصاحبه استخدامی

چند روز قبل دوستی از من گله فرمود که چرا تجربه های مصاحبه ات را در وبلاگ به اشتراک نمیگذاری؟

راستش از این فرمایش کمی آزرده شدم، چون من هر چه در این راه تجربه میکنم را به سرعت و بی کم و کاست به اشتراک گذاشته و میگذارم. آن قدر آزرده شدم که چند ساعت وقت صرف کردم تا نوشته های مربوط به مصاحبه های استخدام و ارتقا و گاهی هم مصاحبه های توسعه ای را گردآوری کنم و یکجا قرار دهم. شاید اشکال از من است که خوب ساماندهی نکرده بودم.

تعدادی نوشتۀ دیگر هم بود که با اجازه شما از آنها گدشتم. با تهیه این فهرست حق را به دوست عزیزم دادم و از ایشان بیشتر متشکر شدم. باید منظم تر و ساختار یافته تر مینوشتم تا دستیابی آسان تر میشد.

امیدوارم این فهرست کمک کند که آنچه در حوزه مصاحبه های استخدامی میخواهید، بیابید. اگر نشد، خوشحال میشوم بفرمائید تا در حد بضاعت، نوشته ای تقدیم کنم.

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


۱۲ دیدگاه

 1. پویا گفت:

  سلام. منم قبلا ازتون اینو درخواست کردم. ممنون. دارم شروع میکنم به خوندنشون

 2. پویا گفت:

  سلام مجدد. کامنت مقالات بسته شده؟ مثلا در مقاله فیلم intern خواستم کامنت بذارم ولی چیزی نمیبینم

  • سلام مجدد
   کامنت نویسی برای نوشته های قدیمی بعد از مدتی از عمر نوشته، غیر فعال میشود. این به این خاطر است که همواره بتوانم پاسخگوی کامنتها باشم و چیزی را از دست ندهم، در عین حال (و بیش از مورد قبلی) برای این است که دوستان خواننده و مخاطب، همواره آخرین کامنتها را ببینند. اگر لطف کنید و کامنت را ذیل همین نوشته و احیاناً با درج لینک به نوشته مورد نظر مرقوم فرمائید، ممنون میشوم.
   سربلند باشید

 3. سارا ضیایی گفت:

  سلام
  از اینکه تجربیات ذیقیمت خود را در اختیار ما قرار می دهید بسیار سپاسگزارم.

 4. سید مهدی موسوی زاده گفت:

  سلام جناب کمالیان
  در یکی از نوشته ها فرموده بودین به یکی از مصاحبه شده ها کتابی معرفی کردین که به کمک اون بتونه اعتماد دیگران را جلب کنه، می تونید محبت کنین کتابو معرفی کنید که منم بهره مند بشوم. درودتان باد

  • جناب آقای موسوی زاده
   سلام و تشکر از لطف شما.
   اگر ممکن است بفرمائید در کدام نوشته این اشاره هست تا دقیق تر عرض کنم.
   اما معمولاً کتاب روانشناسی روابط انسانی را پیشنهاد میکنم که نوشته آقای بولتون است.
   سربلند باشید

 5. فاطمه پناهی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من این مطالب رو مطالعه کردم در واقع سعی میکنم همیشه مطالب بدیع اینجا رو بخونم.اما برام میشه یک سوال هست که دوست دارم جوابش رو ازتون بگیرم. من فارغ التحصیل از دانشگاه تهران هستم در رشته منابع انسانی، و همزمان در شرکت ….. هم مشغول به کار بودم. برای مصاحبه به …….. اومدم و با شما دیدار داشتم بعد ازمدتی که نتیجه مصاحبه رو جویا شدم گفتند که شما مورد تایید قرارنگرفتید.(به شکل بهتری گفتند که فعلا مورد تایید نیستید!) اما من به دو دلیل که حس کردم غیرحرفه ای هست علت تمایلم به حضور در ……….. رو به شما نگفتم.یکی ش بحث مالی بود که خیلی بهش نیاز داشتم و دیگه اینکه من آرزوی نوجوانی م بود در ………. کارکنم البته شایدم دیگه انقضای این آرزو تموم شده باشه. اما به هرحال من جای دیگه استخدام شدم ولی سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که ایراد من تو روز مصاحبه کجا بود؟ ممکن هست لطف کنید به من بازخورد بدید که خودمو تقویت کنم ؟

  • سرکار خانم پناهی
   سلام
   از توجه شما متشکرم.
   متاسفانه گاهی در مورد مصاحبه ها اطلاعات یا درست داده نمیشود و یا درست برداشت نمیشود. مصاحبه کننده های خارج از سازمان، مثل بنده، نقش تصمیم گیرنده ندارند، نقش امثال بنده عمدتا از جنس اطلاعات دادن است و تصمیم با سازمان است. گاهی اتفاق می افتد که دیده میشود فردی در مصاحبه شایستگیهای شغل را نشان نمیدهد اما استخدام میشود و بر عکس، فردی در مصاحبه شایستگیها را نشان میدهد ولی استخدام نمیشود.
   به همین دلیل من از تصمیم نهائی در مورد افراد اطلاع ندارم و اساسا قرار هم نیست که اطلاع داشته باشم، چون این یک تصمیم سازمانی است و به عوامل متعدد بستگی دارد. مثلا شاید خالی ماندن پستی مهم تر از این باشد که فرد تطابق بهتری داشته باشد.
   بنده متاسفانه نمیتوانم مصاحبه با سرکار را به یاد بیاورم، چون اطلاعات افراد به صورت شناسه در سیستم ما ثبت است از لحاظ حرفه ای هم اجازه ندارم جزئیات مصاحبه را در اختیار شما قرار دهم، ضمن آنکه شما حق دارید که دقیقاً بدانید که علت عدم انتخاب شما چه بوده است. نکته ای که میتوانم بگویم و در مورد عمده افراد مانند شما که تحصیلات خوبی هم دارند صادق است، این است که ممکن است سازمان نتواند انتظارات شما از شغل را برآورده کند، یا ممکن است روحیات شما با فرهنگ سازمان همخوانی نداشته باشد، یا ممکن است سازمان به فردی با تجربه تر از شما نیاز دارد، در حالیکه شما فردی مستعد باشید که باید به شما زمان برای یادگیری داده شود و سازمان نمیتواند این زمان را تحمل کند و مواردی مشابه با این.
   به هر حال خوشحال هستم که کاری پیدا کرده اید و اکنون راضی هستید و به نظرم آرزوها هیچگاه تمام نمیشوند، بلکه زمان رسیدن به آنهاست که پس و پیش میتواند بشود.
   ضمن تشکر مجدد، برایتان آرزوی توفیق و سلامت دارم.
   سربلند باشید
   پی نوشت: با اجازه شما من نام سازمان را از نوشته شما حذف کردم.

 6. فاطمه پناهی گفت:

  سلام. بسیار از شما سپاسگزارم و خیلی هم خوب شد که حذف کردید چون من فکر میکردم نظرات اول به شکل خصوصی به تایید شما می رسند. من هم برای شما آرزوی موفقیت روزافزون دارم.