سلامت و شادی در زندگی

PERMA-model

شادی بسیار مهم است. وقتی شاد باشیم، ارتباطات بهتری میسازیم، دستاوردهای بهتری داریم و به موفقیت در مفهوم کلان آن نزدیکتر میشویم. از همین روست که توجه به شادی در سازمانها هم روز به روز مورد توجه بیشتر قرار میگیرد. در این مورد پیش از این هم نوشته ام. این نوشته مربوط به مدل ساده ای است که توسط مارتین سلیگمن توسعه داده و معرفی شده است. تاریخچه این مدل قدیمی تر است اما به طور وسیع در کتاب این روانشناس شهیر تحت عنوان Flourish: A Visionary New Understanding of Happiness and Well-Being منتشر و معرفی شد.اما این مدل از چه اجزائی ساخته شده است؟

مدلی که این نوشته به معرفی آن اختصاص دارد، مدل PERMA است، که نام آن از ترکیب حروف پنج ویژگی ساخته شده است. این ویژگیها عبارتند از:

 • احساسات مثبت  Positive Emotion (P)

برای برخورداری از سلامت، به احساسات مثبت نیاز داریم. تمام حسهای خوب، مثل کنجکاوی، عشق، محبت، بخشش، ایثار، امید و رضایت خاطر در این حوزه جای دارند. نکته مهم در این بعد آن است که از خودمان در همین الان و اکنون لذت کافی ببریم.

 • تعلق Engagement (E)

این همان حس خوبی است که وقتی در کاری غرق میشویم، متوجه گذشت زمان نمیشویم. متوجه نمیشویم که کی شب و کی روز شد، نمیدانیم که کی آخرین بار غذا خوردیم یا راه رفتیم. وقتی در این حس و حال با یک موقعیت یا یک کار باشیم، جداً حس خوبی را تجربه میکنیم و این به سلامت ما کمک میکند.

 • ارتباطات مثبت Positive Relationship (R)

انسان موجودی احتماعی است و تعامل یک نیاز حیاتی بشر است. بنابراین در نیاز ما به این پدیده به سختی میتوان تردید کرد. حال هر قدر ارتباطات مثبت تر و موثرتر و لذت بخش تری داشته باشیم، سالم تر خواهیم بود. توسعهاین ارتباطات به شدت به سطح سلامت ما کمک میکند.

 • معنا Meaning (M)

معنا چیزی است بزرگتر از وجود خودمان. معنا میتواند در مذهب یا در فعالیتهای مفید اجتماعی یا چیزهایی شبیه این باشد که فردیت و منیت در آن رنگ و اثر کمتری، تا حد صفر، داشته باشند. وجود معنا در زندگی به سلامت ما کمک مهمی میکند. بهتر است بخشی از زندگی خود را به کارهای عام المنفعه تخصیص دهیم تا از این موهبت استفاده کنیم.

 • دستاورد Achievement (A)

داشتن دستار به معنی کارمند بهتر یا پر کار تر نیست. همه ما دائم در تلاش هستیم تا به چیزهای بهتر برسیم، مثلاً یک زبان جدید یاد بگیریم، تناسب اندام بهتری داشته باشیم، و مواردی از این دست. رسیدن به این موارد دستاوردهای ما از زندگی مان هستند. اینها به زندگی و تلاش ما رنگ و لعاب بهتری میدهند. ما همه به دستاور نیاز داریم و هیچ ایرادی ندارد که این دستاورد به دیگران هم سودی برساند. که اگر چنین شود، معنا و دستاورد با هم ترکیب شده و ما حسی باز هم بهتر خواهیم داشت.

در مدل توضیح داده میشود که اینها لوازم شادی و سلامت هستند. باید آنها را در زندگی و اطراف خود جستجو کنیم. اگر آنها را نیافتیم در پی ریشه ها باشیم. چرا حسهای مثبت را تجربه نمیکنیم؟ چرا هرگز احساس رضایت نداریم یا کم داریم؟ اگر حس تعلق به چیزی را نداریم، یک جای کارمان ایراد دارد. باید ببینیم به چه چیزهایی میتوانیم چنان بپردازیم که در آنها جاری شویم و زمان برایمان متوقف شود؟ کارهای داوطلبانه و عام المنفعه، داشتن دستاورد در زندگی و تلاش برای آن، هدفمندی و سخت کوشی و … مواردی هستند که در همه آنها باید نقش خودمان را جستجو کنیم و ببینیم چطور میتوانیم آنها را در اطراف خود، اگر نیستند، به وجود آوریم و اگر هستند، از آنها لذت ببریم.

این مدل هم ساده است، اما رسیدن به این سلامت و شادی هم آسان نیست. باید بگردیم و بخواهیم.

شما چقدر از زمان حال زندگی تان لذت میبرید؟

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


۳ دیدگاه

 1. سیدمحمود سیفی نیا گفت:

  مدل بسیار ساده، جالب و گویایی است. خوشبختانه من اگر نه همه این اجزاء بلکه از خیلی از آنها برخوردارم. به نظرم آدم شادی هستم.
  این یادداشت من صرفا تاییدی است بر صحت مدل.
  به نظر من شاد بودن سخت نیست. شاید به قول فوتبالی ها شاد نبودن سخت تره. چرا باید خودمان را فدای ناشادی ها بکنیم؟ گرفتاری زندگی- نداری…. در همه جا هست ولی شادی واقعی هیچ کدام از اینها نیست. من به این حرفم ایمان دارم.

 2. سلام و سپاس از توجه همیشگی شما
  چقدر خوب است که در جامعه ای زندگی میکنیم که افرادی مانند شما، در کنار تمام کاستیهایی که شاید وجود دارد، بر جنبه های مثبت تکیه کرده و شادی را محور زندگی خود قرار میدهند. تردید ندارم که نمود این نگاه در ابعاد زندگی شما قابل رد یابی است.
  شادیتان مستدام
  سربلند باشید