شکاف نیاز بازار کار

unemployment-environment-computerscience

چند وقتی است که یک داده نما (Info-graphic) در فضای مجازی دست به دست میچرخد. در این داده نما اظهار شده که بیکارترین تخصصهای کشور ما کدامند؟ در صدر این جدول، فارغ التحصیلان دو رشته با اختلاف از سایر رشته ها دیده میشوند : حفاظت از محیط زیست و علوم رایانه! (lمنبع خبر که جدول فوق را هم از آنجا به امانت گرفته ام، اینجاست)

unemployment_statistics_by_majorوقتی این داده را که نمیدانم درست است یا خیر و حتی نمیدانم مرجع اصلی اش چیست، نگاه میکردم، به این فکر افتادم که این داده اگر درست باشد، که بعید هم نیست که درست باشد، چه نشانه ای است از شکاف میان نیاز کشور و جامعه فارغ از تحصیل در این رشته ها!

یادم آمد که چه موجی در حمایت محیط بانان هست، چقدر برای نجات یوز ایرانی تلاش شده، چقدر گروههای مختلف زباله از محیط گردآوری میکنند و تصاویرش را به اشتراک میگذارند و چه کار خوبی میکنند و چندین مثال دیگر، در مورد هر یک از این دو رشته… و اینها بی کار ترینها هستند؟

نمیدانم درست است یا نه، اما میدانم که بیکار زیاد داریم. در این دو رشته هم هستند فارغ التحصیلانی که بی کار هستند. اما راستی گره کار کجاست؟ و جالب این است که این دو رشته از پر طرفدار ترین و آینده دار ترین رشته ها در جهان توسعه یافته هستند. شک ندارم که ما هم به متخصصان این رشته نیاز داریم.

یادم به مصاحبه یکی از مسئولان سازمان فنی حرفه ای افتاد که فرمودند بیشترین نرخ بیکاری در رشته هایی است که سازمانهای ما بیشترین نیاز را به آنها دارند. این هم از آن تناقضهای دردناک است.

چرا باید اینها بیکار باشند؟ یک متخصص حفاظت از محیط زیست، نمیتواند طرحی نو در اندازد؟ یک فارغ التحصیل علوم رایانه نمیتواند در حوزه فناوری اطلاعات در یک شرکت منشا اثر باشد؟ حتماً میتواند. اما چرا نیست؟

آیا این افراد مهارتهای لازم برای ورود به عرصه کار را دارند؟ آیا آماده چالشهای کاریشان هستند؟ آیا میتوانند با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنند و با هم، کاری کنند، کارستان؟

وقتی فکر کردم باز هم به همان داستان همیشگی رسیدم که بیکاران ما شاید حداقل مهارتهای لازم برای ورود به بازار کار را ندارند. تخصص را دارند، استعداد را دارند، اما نمیتوانند در انجام شدن و به نتیجه رسیدن یک کار، یا تحقق اهداف سازمان، نقش خود را ایفا کنند. شاید بیشتر به فکر حقوق و مزایا و دوری راه و دشواری کارشان هستند، تا اینکه منشا اثری باشند.

دوستان عزیز و جوان، مهارتهای خود را برای ورود به بازار کار، بیابید، بشناسید، عرضه کنید و تلاش کنید که موثر باشید. بیکاری معنی ندارد.

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


۲ دیدگاه

  1. سلام یکی از دوستانم به یک متخصص رایانه خوب در عسلویه نیاز دارد که بتواند برنامه نویسی و کاربر خوب رایانه باشد و کار آموزشی هم بلد باشد. از تبلیغات رایانه ای و فضای مجازی بداند و مهارت های ارتباطیش خوب باشد.
    لطفا بفرماید با شماره ۹۱۸ ۷۹ ۷۹ ۰۹۱۷ تماس بگیرند.