گزارش چالش کمال طلبی

perfectionism-challenge

چندی پیش خدمتتان اطلاع دادم که گروهی در فضای مجازی ایجاد کرده ایم که با یک تمرین ساده میخواهیم به مواجهه با جنبه های محدود کننده از کمال طلبی بپردازیم. گروهی از شما و گروهی از دوستان دیگر به این گروه پیوستند. گروهی ماندند و عده ای هم در میانه راه رفتند. اگر مایل هستید که بدانید در این گروه چه گذشت و چه نقاشی هایی تولید شد، ادامه مطلب را مطالعه فرمائید.کاری که از اعضای گروه خواسته بودم این بود که طی سی روز، هر روز دو دقیقه وقت صرف کنند، یک نقاشی بکشند و برای من بفرستند تا با سایر اعضای گروه به اشتراک بگذارم. نقاشیهایی که رسید بسیار جالب بود. از آن جالب تر، نوشته های این دوستان بود.

ابتدای راه همه میپرسیدند که این یعنی چه؟ این کار چه سودی دارد و … ابهامهایی از این دست. متواضعانه از آنها خواستم که فقط ادامه بدهند و گروهی چنین کردند.

در ادامه راه آنها حسهای خود را نوشتند و من هم طبق وعده ای که داشتیم در گروه قرار دادم (پس از کسب اجازه از خودشان). روند تغییر زیباست. آدمها یاد گرفته اند که با ابزارهای کودکی خود، با دنیای خود ارتباط برقرار کنند. آنها به نظرم حس خوبی را تجربه کردند و حس کودکی و رهایی از خیلی قید و بندها در آنها زنده شد.

در مخاطبان گروه، افرادی با تحصیلات، مشاغل و در سنین مختلف حضور داشتند که از تک تک آنها صمیمانه متشکرم. فیلم کوتاهی از آنچه این عزیزان خلق کرده اند را در ذیل قرار داده ام. امیدوارم برایتان جالب باشد. میتوانید مجموعه کامل این تصاویر و نظرات دوستان مشارکت کننده را در همان گروه مشاهده بفرمائید.

فیلمی کوتاه از نقاشی های گروه کمال طلبان

سربلند باشید

اگر مفید بود، عضو شوید و یا به اشتراک بگذارید

برای آشنائی با کاربرد عملی این نوشته ها، در سازمان خودتان، روی عناوین زیر کلیک کنید:

جذب و استخدام

یافتن فرد مناسب برای سمت مناسب و در زمان مناسب، دغدغه اصلی در مرحله جذب و استخدام است. ما در این مرحله همراه شما هستیم و به کمک ابزارهای کارآمد یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکنیم.

انگیزش و نگهداشت

وقتی افراد مناسب را انتخاب کردید، بر سر حق الزحمه هم به توافق رسیدید، نگهداشت این کارکنان چندان ساده نخواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم همراه شما باشیم تا با پرهیز از سعی و خطا، ریزش نیروهای خود را به حداقل ممکن تقلیل دهید.

ارتقا و توسعه

جنبه های مالی، تنها جاذبه های شغلهای سازمانی نیستند. مسیر پیش رو (کار راهه شغلی) و شایسته سالاری برای کارکنان سازمانها چه بسا مهم تر بوده و به آنها انگیزه میدهد که با جان و دل در سازمان بمانند و نقشی در آینده خود ایفا کنند.

عملکرد و مدیریت

وقتی افراد وارد سازمان میشود و به اصطلاح در پست خود مستقر میشوند، با به کارگیری روشهای ساده و توجه به نیازهای مادی و معنوی کارکنان، میتوانید آنها را به گونه ای مدیریت کنید که روابطی برنده -برنده برای دراز مدت میان شما برقرار باشد.


۲ دیدگاه

 1. پویان گفت:

  سلام. راستش من هنوز هم درست متوجه نشدم. رابطه این چالش با کمال طلبی چیه؟
  منم مشکل زیادی با این کمال طلبی دارم. نمیدونم چکار باید کرد. مثلا خیلی دوست دارم از اخرین اخبار تکنولوژی اگاه باشم و با بررسی زیاد منابع مختلف به دو تا سایت رسیدم. زومیت-دیجی کالا مگ
  فید هر دو رو به فید ریدر خودم اضافه کردم. اوایل هر دو رو چک میکردم ولی به علت پیامهای زیاد هر کدوم یه مدته هیچ کدومو چک نکردم. از طرفی میدونم که با مطالعه فقط یکیشون کلی چیز یاد میگیرم از طرفی دیگه نمیتونم انتخاب کنم کدومو حذف کنم که سرم خلوت تر بشه. این یه مورده. معمولا در مباحث مختلف در نهایت به دو تا منبع میرسم که هر دو خیلی خوبن و نمیتونم یکی رو انتخاب کنم و دوست دارم جفتشو داشته باشم. ۰ و ۱۰۰ عمل میکنم.
  خودمم میدونم ضرر میکنم ولی…
  توصیه ای ندارید؟ ممنون

 2. سلام

  از توجه شما متشکرم.

  در مورد ربط این چالش با کمال طلبی، اگر گروه مربوطه را نگاهی بکنید، هم من توضیحاتی داده ام هم برخی بزرگواران شرکت کننده تجربه شان را نوشته اند. گاهی باید از اینکه بخواهی همه چیز را بدانی تا وارد شوی، وقتی مقدمات مناسب است، کمی اعتماد کرد و وارد شد. پس از این میگذرم.

  در مورد منابعی که نمیتوانید استفاده از آنها را مدیریت کنید، با توضیحاتی که دادید، پیشنهادم این است که یکی را بر اساس یک قانون ساده، مثلاً حتی شیر یا خط، فوری حذف کنید. فوری و بدون فکر بیشتر از آن شیوه ساده انتخاب. به همان که دارید بسنده کنید و حتی آن را هم نخواهید که کامل بخوانید. خودتان را در زمان محدود کنید. به خودتان روزی n دقیقه وقت بدهید که در آن دریای اطلاعات چرخی بزنید و سپس قطع کنید. این محدودیت را مدتی تکرار کنید تا حس آرامش و رضایت از تناسب زمان و برداشت (یادگیری) را تجربه کنید.
  چاره کار، الزام به محدودیت زمانی است به نظرم.
  سربلند باشید